Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak dobrać zasilacz do taśmy LED?
Jak dobrać zasilacz do taśmy LED?
To, jak będzie świeciła nasza taśma LED zależy nie tylko od jej jakości, ale też od odpowiedniego wyboru i podłączenia zasilacza. O czym należy pamiętać  i jaki zasilacz do LED zakupić?

Jak dobrać zasilacz do taśmy LED?

Dobór zasilacza do taśmy LED powinien być dobrze przemyślany. Przy zakupie zasilacza musimy zwrócić uwagę na trzy podstawowe zasady:

  • Zasilacz powinien być dedykowany do oświetlenia LED,
  • Zasilacz powinien być stałoprądowy i stabilizowany (nic tak nie szkodzi taśmom LED 12V, jak częste skoki napięcia),
  • Zasilacz powinien mieć moc odpowiednią do naszego odcinka taśmy LED.

Po co nam zasilacz do LED?

Zasilacz montujemy zawsze pomiędzy taśmą a napięciem 230V prądu zmiennego, aby je obniżyć i sprostować. Taśma LED potrzebuje zazwyczaj napięcia 12V prądu stałego (oczywiście w sprzedaży są też taśmy LED 230V, które nie wymagają zasilacza, do użytku domowego zdecydowanie częściej wybierane są jednak 12V).

Obliczanie potrzebnej mocy zasilacza

Dobór odpowiedniej mocy zasilacza nie jest trudny. Wystarczy tylko znać moc znamionową metra kupowanej taśmy oraz jej długość. Po pomnożeniu ich przez siebie i dodaniu 10% zapasu otrzymamy niezbędną moc zasilacza.

Załóżmy, że potrzebny jest nam odcinek mierzący 7,5 metra taśmy SMD 3528 300 LED, której moc znamionowa wynosi 4,8W na metr. Rachunek będzie prosty:

(7,5 m * 4,8 W/m) *110% = 39,6W

WAŻNE! ZASILACZ MOŻE BYĆ MOCNIEJSZY, ALE NIGDY SŁABSZY OD WYLICZONEGO ZAPOTRZEBOWANIA. W powyższym przykładzie możemy więc skorzystać z zasilacza o mocy 40W lub więcej (60W, 150W itp.).
 
Zasilaczy nie wolno mostkować!

Zasilaczy nie łączymy ze sobą. Ich połączenie z pewnością nie sprawi, że będzie można do nich podłączyć dłuższy odcinek taśmy. Jeśli więc dysponujemy 15 metrami wspomnianej już taśmy SMD 3528 300 LED i dwoma zasilaczami po 40W, do każdego z nich możemy podłączyć 7,5 metra taśmy. Musimy tylko pamiętać, aby oba zasilacze niezależnie podłączyć do gniazdka.

Jak połączyć taśmy LED i zasilacze?

Kiedy wiemy już, jaki zasilacz do taśmy LED będzie najlepszy, zastanówmy się jak połączyć całą instalację. Instrukcję wideo, jak zrobić to krok po kroku, znajdziecie w naszym samouczku poniżej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium