Gwarancja w oświetleniu LED – jak nie dać się nabić w butelkę?
Często do naszego sklepu stacjonarnego przychodzą osoby zrażone do zakupów przez Internet. Wielu nieuczciwych sprzedawców wykorzysta każdy pretekst, żeby nie wymienić produktu, ani nie zwrócić za niego pieniędzy, mimo że – podchodząc do tematu zdroworozsądkowo – klient ma do tego prawo. Jak uniknąć takiej sytuacji?

Warto znać swoje prawa: rękojmia vs gwarancja

Zabrzmi to może trochę banalnie, ale kiedy nie wiemy, co nam się należy, łatwiej nas oszukać. Aby tego uniknąć, nie trzeba „rzucać paragrafami”. Warto jednak wiedzieć, czy chcemy powołać się na rękojmię czy gwarancję.

Prawo do rękojmi mamy zawsze – jest ono zapisane w ustawie o prawach konsumenta. Jeśli w czasie dwóch lat od zakupu okaże się, że towar, który otrzymaliśmy był niezgodny z opisem (nie posiadał wszystkich funkcji, miał ukryte wady), w przeciągu dwóch miesięcy od ich wykrycia możemy zażądać od sprzedawcy naprawy, wymiany towaru lub zwrotu kosztu. Sprzedawca ma 14 dni, aby ustosunkować się do naszego żądania. Jeśli tego nie zrobi – oznacza to zgodę na nasze warunki.

Czymś zupełnie innym jest gwarancja. Jej warunki nie są zapisane w ustawie, a sprzedawca (lub producent) sam je określa. Powinniśmy jednak mieć możliwość poznania ich przed zakupem. I tak – jeśli produkt się popsuje, gwarancja określa, co powinniśmy z nim zrobić i na jakich zasadach może zostać naprawiony czy wymieniony.


Na co warto zwrócić uwagę przeglądając gwarancję?

  • Okres gwarancji – może być bardzo różny. Niektóre firmy oferują rok, inne dwa (tak jest w AKB-Poland), a jeszcze inne – wcale. Jako producent jesteśmy w stanie dostarczyć taśmę z gwarancją nawet na siedem lat. Taka opcja wymagać jednak będzie dodatkowej dopłaty ze strony klienta.
  • Wiarygodność gwaranta – gwarancja gwarancji nierówna. Trudno porównywać gwarancję udzielaną przez importera obecnego na rynku od kilku tygodni z tą, którą wystawia nam producent z kilkuletnim doświadczeniem. Kupując oświetlenie LED nie chcemy, żeby za pół roku okazało się, że firma, która nam je sprzedała nie istnieje, a gwarancja na nie udzielona nic nie znaczy.
  • Warunki gwarancji – trudno przy każdych zakupach czytać długie, często niezrozumiałe szczegóły gwarancji. Niestety wielu sprzedawców to wykorzystuje, wprowadzając do nich klauzule, które odbierają gwarancję np. w przypadku gdy oświetlenie będzie użytkowane dłużej niż 3-4 godziny dziennie. Jeśli coś nas niepokoi – pytajmy sprzedającego o szczegóły.

Kiedy możemy utracić gwarancję?

  • Używanie produktu w nieodpowiednich warunkach –jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas montażu jest umieszczenie taśmy 230 V w profilach LED (co skutkuje jej przegrzewaniem). Na temat tego, jak dobrać taśmę do warunków, w których będzie użytkowana przeczytać można na naszym blogu. Jeśli nie będziemy pewni, czy dana taśma będzie optymalna do naszych potrzeb – pytajmy sprzedawcę.
  • Brak potwierdzenia zakupu – elementy oświetlenia LED wyglądają podobnie, sprzedawcy nie zawsze są w stanie samodzielnie potwierdzić, co i kiedy kupowała u nich dana osoba. Warto więc zachować potwierdzenie zakupu. W dobie szybko blaknących paragonów polecamy odkserowanie ich zaraz po zakupie i przechowywanie w miejscu, gdzie nie zginą.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium