Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Ip20, ip65 czy ip68? Dobierz taśmę LED odpowiednią do warunków, w których będzie użytkowana

Czym różnią się taśmy LED: IP20, IP65, IP68?

 Aby taśma LED działała niezawodnie przez długi czas, musimy zapewnić jej odpowiednią temperaturę pracy poprzez dobranie odpowiedniej klasy produktu do danego zastosowania. Poniżej krótki przewodnik, do jakiego wykorzystania najlepszy jest dany rodzaj taśmy.

Zanim zdecydujemy się na zakup taśmy LED zadaj sobie dwa proste pytania:
  1. W jakich warunkach będzie ona użytkowana?
  2. Czy warunki te mogą mieć negatywny wpływ na taśmę?
Odpowiedź na drugie pytanie wymaga wiedzy, co dokładnie wpływa negatywnie na taśmy LED. Nikogo nie zdziwi fakt, że niebezpieczne dla taśm mogą być wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne, nie każdy jednak wie, że równie niebezpieczna dla niektórych rodzajów ledów jest wysoka temperatura.


TAŚMA IP20

Taśma o zabezpieczeniu w standardzie IP20 nadaje się wszędzie tam, gdzie nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z wodą. Sprawdzi się więc idealnie na sufitach (nawet w łazience). Co ciekawe, tej samej taśmy użyjemy, gdy będzie ona narażona na zalanie ciągłe. Musimy ją jednak wtedy zabezpieczyć profilem aluminiowym.

WAŻNE! Tylko taśmę ip20 możemy wykorzystać do profili aluminiowych, frezów, wnęk i innych miejsc, gdzie odprowadzanie ciepła jest ograniczone. Nie można zapomnieć, że takim miejscem jest też sufit w pomieszczeniu, jako miejsce, gdzie w sezonie grzewczym wytwarza się dużo wyższa temperatura, niż ta, którą odczuwamy.


TAŚMA IP65

Zupełnie inną charakterystykę ma taśma o standardzie IP65. Sylikonowa powłoka znakomicie zabezpiecza ją przed urazami mechanicznymi. Taśma IP65 będzie więc najlepszym wyborem tam, gdzie może być narażona na uszkodzenia. Nie nadaje się ona niestety do miejsc, gdzie będzie ciągle poddawana działaniu wody – jest zabezpieczona przed chwilowym zalaniem, wymaga jednak potem osuszenia.

Należy pamiętać, że sylikonowa powłoka, która tak dobrze zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych utrudnia chłodzenie taśmy. Nie można jej więc montować w profilach aluminiowych, frezach, wnękach, czy innych wspomnianych wcześniej miejscach o wysokiej temperaturze lub słabej wentylacji.


TAŚMA IP68

Wspomniane wcześniej standardy dotyczyły taśm o napięciu 12V. W przypadku oznaczenia IP68 mamy zaś do czynienia z taśmą 230V. Jest ona zabezpieczona przed działaniem wilgoci, promieni słonecznych i urazów mechanicznych. Stosujemy ją jednak wyłącznie na zewnątrz, gdyż potrzebuje ona bardzo dobrej wentylacji. Idealnie nadaje się ona do podświetleń ogrodów czy elewacji budynków.

WAŻNE! Taśmy 230V nie można montować pod wodą, gdyż nawet minimalna nieszczelność może grozić porażeniem, a w najlepszym przypadku uszkodzeniem instalacji.
 

PODSUMOWANIE

 P20, IP65, IP68? Dobierz taśmę LED do warunków

(22) 416 36 96kontakt@akb-poland.comPON-PT 8:00 - 18:00 | SOB 10:00 - 14:00

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium