Jak wybrać taśmę led? 5 błędów, których powinieneś unikać
Jak wybrać taśmę led? 5 błędów, których powinieneś unikać

Jak wybrać taśmę led? Podpowiadamy!

Na pierwszy rzut oka taśmy led wyglądają bardzo podobnie. Sprzedawcy często przedstawiają bardzo mało informacji o produkcie albo tyle, że nie sposób się w nich połapać. Poniżej przedstawiamy subiektywną listę 5 najczęściej popełnianych przy zakupie taśm led błędów.
 
BŁĄD 1. BRAK INFORMACJI O PRODUKCIE
Często zdarza się, że klienci nie mają pojęcia, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Jedynym kryterium, jakie stosują jest wtedy cena. Dużej grupie sprzedawców taki stan rzeczy odpowiada – nie podają klientowi żadnych informacji o produkcie (albo bardzo mało), aby nie był on w stanie porównać potencjalnego zakupu z ofertą konkurencji. Na efekty nie trzeba niestety długo czekać – taśma okazuje się dawać mało światła, świecić nierówno i przepalać się.

BŁĄD 2. PARAMETRY TRADYCYJNEJ ŻARÓWKI
Niektórzy poszukując oświetlenia led zwracają uwagę na to, na co zwracali uwagę w przypadku żarówek starego typu – mierzoną w watach moc. Niestety, nijak może się ona mieć do światła, jakie daje taśma led. Kierując się tylko tym kryterium, możemy doprowadzić do sytuacji, w której wybierzemy sprzęt pobierający najwięcej energii elektrycznej. Zamiast jasnego światła możemy mieć więc wysokie rachunki.

Długość taśmy led a zasilacz

BŁĄD 3. ILOŚĆ/ROZMIAR DIOD
Kolejny błąd powiązany jest ściśle z poprzednim. Skupienie się na gęstości diod na taśmie nie musi wcale spowodować wyboru sprzętu dającego najwięcej światła. Tak samo jest z wielkością diody. Na przykład taśma z diodami SMD2835 (2,8x3,5 mm) mimo mniejszego rozmiaru diody świeci jaśniej niż ta z diodami SMD5050 (5x5 mm). PARAMETREM, KTÓRY INFORMUJE NAS O JASNOŚCI DIOD LED JEST MIERZONY W LUMENACH STRUMIEŃ ŚWIETLNY.
 
BŁĄD 4. TYLKO TAŚMA 
Przy zakupie oświetlenia led warto pamiętać, że taśma jest jego istotnym, ale nie jedynym elementem. Warto zwrócić uwagę na jakość zasilacza, od którego zależy, nie tylko żywotność diody, ale i jakość światła, które otrzymamy. Istotne znaczenie ma również montaż. Nie przez przypadek taśmy led sprzedawane są zazwyczaj w pięciometrowych rolkach. Zwiększenie ich długości wiązałoby się ze spadkiem jakości światła w diodach najbardziej oddalonych od zasilacza wskutek spadku napięcia płynącego tam prądu.

Taśma led: jaka firma?

BŁĄD 5. LEKCEWAŻENIE GWARANCJI
Jedną z zalet oświetlenia led jest jego trwałość. Dlatego warto jest zwrócić uwagę na szczegóły gwarancji, jaką otrzymujemy. Standardowy okres gwarancyjny w branży to dwa lata. Warto jednak sprawdzić, jaka firma tę gwarancję oferuje oraz jak długo istnieje. Niestety, na rynku pojawiają się firmy, które utrzymują się na nim tylko kilka miesięcy. Oferowane przez nie gwarancie po zniknięciu firmy są nic nie warte. Niekiedy firmy zapewniają gwarancję tylko, kiedy dioda świeci nie więcej niż 3-4 godziny dziennie. 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium