Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Temperatura światła i współczynnik odwzorowania barw – co warto wiedzieć?
Temperatura światła i współczynnik odwzorowania barw – co warto wiedzieć?

Spotykamy się czasem z obawami, że oświetlenie LED jest co prawda oszczędniejsze i jaśniejsze od tradycyjnego, ale emituje światło mniej przyjemne dla oka. Nie jest to oczywiście prawda – trzeba tylko wiedzieć, jakie czynniki brać pod uwagę, przy wyborze LED-ów.

Czym jest współczynnik odwzorowania barw?

Jaka barwa światła najlepsza dla oczu? Kluczowe dla tego, czy odbieramy światło, jako przyjemne lub nieprzyjemne dla oczu jest jego zdolność do takiego oświetlanie przedmiotów, by w najbardziej naturalny sposób oddawały one swe barwy. Wskaźnikiem, który w syntetyczny sposób podsumowuje tę cechę światła, jest współczynnik odwzorowania barw (CRI od agnielskiego Colour Rendering Index).

Wskaźnik CRI mieści się zawsze w przedziale od 0 do 100. Im wyższy, tym lepiej odwzorowane są kolory. Wszystkie diody sprzedawane w naszym sklepie charakteryzują się CRI na poziomie powyżej 80, a diody SMD 5530 i SMD 2835 – powyżej 85. W takiej sytuacji nie ma żadnej obawy, że przedmioty oświetlone LED-ami będą wydawały się nienaturalne, np. niebieskawe czy zielonkawe.

współczynnik odwzorowania barw

Światło LED ciepłe czy zimne?

Powszechnie przyjęło się jednak uważać, że światło białe ciepłe jest przyjemne dla oka i przypomina to emitowane przez wschodzące lub zachodzące słońce. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze ciepłe światło będzie najlepszym rozwiązaniem.

W przypadku wnętrz, w których dominują biel, czerń, niebieski czy jakikolwiek jaskrawy kolor bardziej pasujące mogą okazać się diody o barwie białej zimnej. Kiedy zaś malujemy ściany farbami w odcieniach beżu albo ozdabiamy pomieszczenie elementami drewnianymi, zastosowanie diod emitujących białe ciepłe światło sprawi, że nasz dom wyda się bardziej przytulny.

Nie zawsze jednak pojęcie światło ciepłe oznacza dla sprzedawcy to samo. Przyjęło się mówić, że światło ciepłe charakteryzuje temperatura światła LED poniżej 3300 K. Nasze taśmy białe ciepłe mieszczą się zazwyczaj w zakresie 2800-3000 K, zaś zimne 6000-6500 K.

temperatura światła - diagram

Czy można uzyskać naturalne białe światło na taśmie RGB?

Współczesne, dobrej jakości taśmy LED RGB 3w1 pozwalają na uzyskanie więcej niż przyzwoitego światła o barwie białej. Jakość światła, które uzyskamy zależy nie tylko od taśmy, jaką dysponujemy, ale też od kontrolera, który do niej podłączymy.

Jeśli zależy nam na barwie białej, warto zwrócić uwagę na to, by nasz kontroler miał możliwość samodzielnego definiowania koloru. Możemy wtedy bardzo dokładnie dopasować odcień emitowanego przez diody światła do naszych potrzeb.

CRI ważniejsze niż temperatura

Odwiedzają nas czasem klienci, którzy z góry odrzucają sprzęt emitujący światło o barwie ciepłej lub zimnej, gdyż w przeszłości kupili już żarówkę o takim kolorze i byli niezadowoleni. W zdecydowanej większości przypadków głównym mankamentem oświetlenia była jednak nie temperatura światła, a niski współczynnik odwzorowania barw. Warto więc zwracać uwagę na ten parametr.

Sprzedawcy czasem nie podają CRI. Jeśli nie zawiera go opis produktu, warto zapytać o wartość tego parametru. Producenci oświetlenia LED zawsze przekazują tę informację swoim klientom. Jeśli sprzedawca nie chce się nią z nami podzielić – mamy czytelny sygnał, że powinniśmy mieć się na baczności.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium