Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
6 mitów, które nie pozwalają Ci cieszyć się oszczędnościami z używania taśm LED
6 mitów, które nie pozwalają Ci cieszyć się oszczędnościami z używania taśm LED

Dioda LED SMD świeci przeciętnie 5 razy dłużej niż żarówka energooszczędna i 10 razy dłużej niż tradycyjna żarówka. Niestety, wokół taśm LED narosło też kilka mitów, z którymi się dzisiaj zmierzymy. Poznaj mity o taśmach LED i zacznij oszczędzać!

Najpopularniejsze mity na temat żarówek i taśm LED oraz ich żywotności:

Mit 1. Taśmy LED są takie same

Wbrew temu, co wielu sądzi, taśmy znacząco różnią się od siebie. Jakość diod i ich połączenia ma olbrzymi wpływ na żywotność taśmy LED. Jeśli taśma po podłączeniu emituje nierówne światło (np. co czwarta dioda świeci słabiej), możemy spodziewać się problemów. Oczywiście, przy zakupie przez sieć możemy nie mieć możliwości zobaczenia taśmy „w akcji”. Warto wtedy skorzystać z usług sklepu, który istnieje na rynku już jakiś czas i ma doświadczenie w tym, co robi (np. bezpośrednio z usług producenta). Szansa, że w takim sklepie sprzedawane są produkty najniższej jakości jest dużo mniejsza, niż w przypadku sprzedawców okazjonalnie obecnych na Allegro.

Mit 2. Zasilacze 12V są takie same

Nic tak nie szkodzi taśmom LED, jak wahania poziomu napięcia prądu przez nie płynącego. Najczęściej wybierane taśmy LED 12V wymagają skorzystania z zasilacza. Warto zdecydować się na zakup urządzenia przeznaczonego specjalnie do nich. Zasilacz od konsoli do gier Xbox z pewnością świetnie sprawdza się w przypadku grania, niekoniecznie jednak jest najlepszym rozwiązaniem, gdy chcemy, aby nasza taśma świeciła równo i jasno przez długi czas.

Mit 3. Żywotność taśm LED skraca ich częste włączanie i wyłączanie

Nie jest to prawda w przypadku taśm LED (w przeciwieństwie np. do świetlówek). Sprzedawcy najgorszej jakości taśm LED nie tylko nie informują klienta o podstawowych parametrach swoich produktów (jak jasność w lumenach i współczynnik oddawania barw CRI), ale też próbują się ratować przed odpowiedzialnością kuriozalnymi wykrętami. Spotkaliśmy się kiedyś z zapisami, które ograniczały gwarancję w przypadku świecenia taśmy dłużej niż 4 godziny dziennie. Można oczywiście ograniczyć gwarancję do sytuacji, w której taśma LED nie świeci w ogóle – wtedy na pewno się nie zepsuje – ale przecież nie o to chyba chodzi.

Mit 4. Połączenie szeregowe taśm w nieskończoność

To nie tyle mit, co brak świadomości ograniczeń, z jakimi związane jest łączenie taśm. Połączenie szeregowe żarówek LED w postaci np. dwóch 5-metrowych rolek taśmy, zawsze oznaczać będzie spadek napięcia w końcowych fragmentach. Nie tylko skróci to żywotność taśmy, ale też sprawi, że jej jasność na obu krańcach będzie się istotnie różnić.

Mit 5. Do każdej rolki taśmy potrzebujemy osobnego zasilacza

Kiedy już wiemy, że nie możemy w nieskończoność łączyć taśm szeregowo, wielu z nas obawia się, że do każdego fragmentu będzie potrzebować osobnego zasilacza LED. Nic z tych rzeczy. Wystarczy tylko, że kolejne taśmy podłączymy do zasilacza równolegle. Unikniemy w ten sposób szkodliwego dla taśm spadku napięcia, a nie wydamy na zasilacze ani grosza więcej. To łatwy sposób jak oszczędzać na taśmach LED. 

Mit 6. Żeby skorzystać z LED-ów trzeba zmienić całą instalację

Często słyszymy, że klienci doceniają zalety oświetlenia LED, ale nie chcą zmieniać instalacji w swoim domu. Nie ma takiej potrzeby! Aby korzystać z żarówek LED wystarczy wykręcić starą żarówkę i wkręcić żarówkę LED. Instalacja taśm wymaga trochę więcej zaangażowania, ale wynika to nie tyle ze stopnia skomplikowania montażu taśmy, co z inwencji użytkowników, którzy przygotowują naprawdę ciekawe aranżacje wnętrz z ich wykorzystaniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium