Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak oświetlić kuchnię - propozycje i porady

Gdyby zliczyć, ile czasu w ciągu całego naszego życia spędzamy w kuchni, wyszłoby ponad 18 lat – wylicza brytyjski Daily Mail. Warto więc odpowiednio doświetlić kuchnię, by nie panował w niej półmrok, który negatywnie wpływa na nasz wzrok. Jak to zrobić? Z pomocą przyjść mogą diody LED.


Dlaczego do oświetlenia kuchni trzeba podejść nieco inaczej niż do pozostałych pomieszczeń? Nie tylko dlatego, że gotowanie i jedzenie stanowi istotną część naszego życia. Sprawdź na co zwrócić uwagę kupując oświetlenie LED do kuchni.


Oświetlenie LED do kuchni - jakie wybrać?


Barwa światła to kwestia gustu. Ciepłą uznaje się za przyjemniejszą dla oka, ale nie zawsze zasada ta się sprawdza. W przypadku nowoczesnych wnętrz zdecydowanie lepiej może sprawdzić się światło białe zimne, choć może ono trochę przekłamywać kolory. Więcej na ten temat w naszym wpisie o temperaturze światła.
 
ledy do kuchni

Przed zakupem taśmy musimy zastanowić się, czy chcemy zamontować taśmę w profilu czy bez. Zdecydowanie polecamy montaż w profilu – jest on nie tylko bardziej estetyczny, ale też zapewnia taśmie dużo lepsze zabezpieczenie.

Należy zwrócić jednak uwagę na to, by w profilach nie montować taśm w sylikonie ( led ip65 czy led ip67). Profil nie zapewni im odpowiedniej wentylacji. W przypadku montażu bez profilu należy pamiętać, że taśma ip65 chroniona jest przed zachlapaniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Po zamoczeniu należy ją natychmiast osuszyć.

Jak zamontować oświetlenie LED w meblach?


Instalując ledy do kuchni do wyboru mamy dwa najbardziej popularne rodzaje profili LED:
  • narożny

profil led narożny

  • w kształcie litery U.
profil led w kształcie litery u
 
W obu przypadkach mamy do dyspozycji profile aluminiowe oraz plastikowe. Aluminiowe mają srebrną barwę, ale ciężko je pomalować. Łatwiej zrobić to z profilem plastikowym. Przeważnie nie jest to jednak potrzebne, gdyż nabyć go można w trzech kolorach (biały, wenge i ciemnoszary), co pozwala dopasować go praktycznie do każdego koloru szafki.

Profil należy dobrać tak, aby światło padało tylko na kuchenny blat. Jeśli będzie ono sięgać dalej i oświetlać podłogę, efekt końcowy może okazać się mało estetyczny. Profil narożny będzie „mniej dyskretny” niż panel w kształcie litery U. Spoglądając na profil będziemy widzieć źródło światła. W przypadku niektórych profili może oznaczać to, będziemy widzieć poszczególne diody jako plamki światła.

oświetlenie pod szafki kuchenne

Wyeliminować to może zastosowanie mlecznego klosza, który rozproszy punkty. W przypadku profilu U-kształtnego lepiej wybrać klosz przeźroczysty (i tak nie patrzymy bezpośrednio na źródło światła). Klienci czasem myślą, że profil mleczny rozproszy światło i zwiększy kąt świecenia taśmy LED. Jest on jednak i bez tego  bardzo szeroki.

Montaż taśm LED w cokołach szafek kuchennych

Drugim, najbardziej popularnym sposobem na wykorzystanie oświetlenia LED do kuchni jest umiejscowienie taśm w cokołach szafek tak, by oświetlały one podłogę. Uzyskamy w ten sposób efekt dekoracyjny w dzień, a w nocy uchronimy się przed potknięciem, czy uderzeniem palcem o szafkę.

Jeśli na kuchennej podłodze  położone mamy płytki z połyskiem, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by diody LED w taśmie nie były zbyt mocne. Polecamy tu zazwyczaj taśmę LED 3528 o gęstości 60 diod na metr. Warto zdecydować się też na montaż taśmy w profilu. Możemy być  wtedy pewni, że linia światła na podłodze będzie równa. Oświetlenie szafek warto podłączyć do osobnego włącznika, bądź też czujnika ruchu – wiele osób chwali takie rozwiązanie, jako najwygodniejsze

Aby uzyskać najlepszy efekt, przyklejamy ledy do kuchni równolegle do podłogi. W innym przypadku musimy liczyć się z tym, że nawet najdrobniejsze zabrudzenia czy kurz na naszej podłodze będą widoczne.

TAŚMA LED 60 SMD3528
Jak już wspomnieliśmy, warto zamontować taśmę w profile LED. Nie tylko zapewnią nam one równą linię światła, ale też ochronią źródło światła przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Jeśli mamy podłogę z połyskiem, wybierzmy profil z mlecznym kloszem. W innym przypadku, na podłodze widoczne mogą być jaśniejsze punkty – odbicia diod. Taśmę starajmy się przyklejać zawsze jak najdalej krawędzi szafki. Im głębiej będzie ona schowana, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie ona widoczna w odbiciu płytki. W przypadku podłóg matowych nie musimy się tym martwić.

profil led do kuchni

Innym rozwiązaniem jest montaż taśmy LED na kątowniku. Bez trudu zakupić możemy kątowniki w kolorze szafki, a odpowiednie umiejscowienie taśmy, pozwala nam cieszyć się efektowną i równą poświatą na podłodze (bez widocznych punktów).

 

MONTAŻ TAŚM LED NAD SZAFKAMI

Efekt o podobnych właściwościach uzyskamy też przyklejając taśmy LED nad szafkami. Taśmę umieszczamy tu równolegle do sufitu, na środku szafki. Ze względu na większą odległość od oświetlanej powierzchni, polecamy zastosować tu taśmę LED 3528 o gęstości 120 diod na metr


FREZOWANIE SZAFEK KUCHENNYCH

Urządzając czy remontując kuchnię, wielu z nas decyduje się na zakup mebli wykonanych pod wymiar. Warto w takiej sytuacji przemyśleć zostawienie w nich miejsca na montaż profilu LED. Oświetlenie tak przygotowane będzie bardzo efektowne. Zlecając frezowanie mebli powinniśmy wiedzieć już, jaki profil w nich umieścimy. W naszej ofercie znajduje się profil przeznaczony do montażu we frezie o szerokości 18 mm.
 
CZĘSTE WŁĄCZANIE I WYŁĄCZANIE ŚWIATŁA

„Pstrykanie” włącznikiem wymaga większej odporności od źródeł światła. Warto też zwrócić uwagę na to, by osiągały one od razu pełnię możliwości świetlnych. Wielu konsumentów zrezygnowało z energooszczędnych świetlówek, gdy okazało się, jak długo trwa, zanim zaczną one świecić pełnią mocy. W przypadku oświetlenia LED nie ma tego problemu – światło jest jasne i równe od samego początku.

Ze świetlówki w kuchni warto zrezygnować także z innego powodu. „Pstrykanie” w znaczący sposób skraca ich żywotność. Przeciętna żarówka energooszczędna wytrzyma tylko 5000 włączeń. W przypadku oświetlenia LED nie ma takiego ograniczenia. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na naszej infografice.

KUCHNIA – KRÓLESTWO ZAKAMARKÓW

W związku z dużą ilością podwieszanych szafeczek, kuchnia jest miejscem, które stosunkowo trudno doświetlić za pomocą pojedynczego źródła światła. Aby dotrzeć do wszystkich zakamarków, często decydujemy się montaż taśmy LED pod szafkami (więcej na ten temat w naszym samouczku).

Mimo zastosowania taśm LED pod szafkami, klienci często nie decydują się na wybranie ich, jako głównego źródła światła w kuchni. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę paski ledowe o tradycyjnych parametrach. Kiedy jednak zastosujemy taśmę LED 5630, możemy spokojnie korzystać z niej, jako z głównego źródła światła.

Łatwość dzielenia i łączenia taśm LED, tak by oświetliły mebel o dowolnym wymiarze sprawia, że nawet w pomieszczeniach kuchennych o niestandardowych wymiarach, nie będziemy mieli problemu z montażem taśm LED. Warto jednak przemyśleć szczegółowo, jak podłączymy taśmy (którędy doprowadzimy kable, gdzie umieścimy zasilacz), aby naszej instalacji nie szpeciły wystające kable.

***

W razie problemów czy wątpliwości zachęcamy do kontaktu. Chętnie podpowiemy, jak optymalnie podświetlić kuchnię.

Polecamy sprawdzić także produkowane przez nas taśmy LED 12V 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium